Rizeliler Dergisi | Rizeliler.com

Sedri KOPUZ
Rizeliler Dergisi (Aralık 2012)
Röportaj

SIFIRDAN ZİRVEYE YÜKSELEN İSİM

Röportaj : Rizeliler Dergisi (Aralık 2012)

Rize’de küçük yaşta ticarete başlayan Sedri Kopuz; çok çalışarak ticarette işlerini ilerletmiş, tekstil, turizm ve inşaat gibi farklı sektörlerde firma sahibi olan başarılı bir iş adamı. Aynı zamanda, çorap sektöründe yarattığı Roff markasının sahibi ve kurucusu. Hem Rize’de hem de İstanbul’da işlerini yürüten Sedri Kopuz birçok kişiye istihdam sağlıyor. İşleri dolayısıyla her hafta Rize’ye gittiğini söyleyen iş adamıyla ticaretteki başarısı hakkında sohbet ettik.

Bildiğimiz kadarıyla birçok sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Hangi sektörlerde yer alıyorsunuz ve kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

Bu fabrikada 190 kişi çalışıyor. İstanbul’da, Rize’de ve Yalova’da çalışanlarımız var. Rize’de 2 bin m2 kapalı iş yerim var. Tekstil, turizm, otomotiv ve inşaat üzerine çalışıyoruz. Şuan Yalova’da %95’i biten bir projemiz var. Biz projelerimiz bitirip satışa öyle geçiyoruz. Hak etmediğimiz bir şeyi istemiyoruz. İnsanın iş hayatında hedefleri olması gerekir. Benimde şuan ki hedefim devlete faydalı olmaktır. Ben yeni yatırımlar yaparak istihdam yaratıyorum. Sadece istihdam yaratmakla kalmayıp piyasaya da iş veriyoruz.

Tekstil, turizm ve inşaat sektörü gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalarınız var. Peki ticarete nasıl başladınız?

Ben ticarete elimde çorap satarak başladım ve Rize’de tekstil alanında işleri büyüttüm. Bunun yanında farklı işlerde yapıyordum. Otobüslerim vardı ama o işi devam ettirmek istemediğim için otobüsleri satmaya karar verdim ve bu yüzden İstanbul’a geldim. Bir arkadaşımın galerisine otobüsleri bıraktım. Otobüsleri sattım ama İstanbul’dan da ayrılmadım. İstanbul’da biraz gezip eğlenip dönmekti niyetim ama öyle olmadı. Çalışmaya başladım ve işler iyiye gitti. Bende kendi iş yerimi açmaya karar verdim. Sonrasında inşaat işine girdim. O sektöre girişimde meraktan oldu. Ticaretin mantığı hep aynıdır. İster inşaat sektörü olsun ister tekstil mantık hep aynıdır.

Ticaret konusunda başarılı olduğunuz söyleyebiliriz o zaman…

Bir işi bilmezseniz yapamazsınız. Ticaret zor bir iştir ama kişinin o işe yatkınlığı çok önemlidir. Yani kişinin o işe uygun olması gerekir. Ticarette başarılı olanın sırrı da dürüst olup çok çalışmaktan geçer. Bu işi başka bir sırrı da yoktur. Eğer ticarette dürüst olmazsanız kazandığınız başarı da geçici olur. Bende çok çalıştım ve dürüst oldum. Tabi ticarete yatkınlığımda varmış. Herkesin yapabileceği bir iş var. Kimi güzel bir resim çizer bazı insan güzel bir beste yapar. Bende ticaret konusunda iyiyim.

Ticarette başarılı olmanın sırrı nedir?

Ben çok fakir bir ailenin çocuğuydum. Ticaret konusunda babamı örnek aldım. Bize hep dürüst olmamızı öğütlerdi. Dediğim gibi ticarete elimde çorap satarak başladım. Çok çalışıp bugünle geldim ve sevdiğim işi yaptım. Ben para kazanmayı tercih etseydim başka işler yapardım ama sevdiğim işi yapıyorum. Bu yüzden gençlere sevdikleri işleri yapmalarını, çok çalışmalarını ve dürüst olmalarını öneriyorum. Ticaretin temeli budur. İnsanın bir işte başarılı olması için yaptığı işi bilmesi de önemli. Örneğin ticaret yapacaksan; hukuk konusunda da bilgili olmak gerekir muhasebe konusunda da. Ticaret yaptığınızda bir yandan istihdam yaratıyorsunuz, diğer taraftan da devlete katkı sağlıyorsunuz.

İşleriniz gereği hem İstanbul’da yaşıyorsunuz hem de Rize’de. Bu sizi yoruyor mu?

İstanbul’da tek başıma yaşıyorum. Ailem Rize’de. İstanbul’u çok sevemedim. İstanbul’da düzenli bir hayat yaşamak gerçekten çok zor. Rize’ye gittim zaman rahat ediyorum. İstanbul’un trafiği, kalabalığı ve pahalılığı beni çok yoruyor.

Roff Çorapları bir marka haline geldi. Kalitesi ve güvenirliğiyle Türkiye’de ve yurtdışında talep görüyor. Çoraplarınızın üretiminde neye dikkat ediyorsunuz?

Bizim çoraplarımızda kullandığımız iplikler kazaklarda kullanılan kaliteli ipliklerdir. Çoraplarımızda tencel, modal, micro modal, bamboo, organik pamuk, cashmire, angora, lambswool ve viscose gibi özel iplikler kullanıyoruz. Koleksiyonumuzu seçerken her zaman yüksek kalitedeki iplikleri tercih ediyoruz. Modern desenleriyle, rahatlığı ve kalitesiyle öne çıkan çoraplar üretiyoruz. Tasarımlar için de ayrı bir ekibimiz var. Bizim tüketicimizin mallarımızın kalitesinden emin. Bu yüzden ne yaparsak satıyoruz.

Peki ne kadar üretim yapıyorsunuz ve nerelere gidiyor çoraplarınız?

Yurtdışına çok fazla ürün vermiyoruz daha çok yurt içindeyiz. Senede 550 bin adet üretim yapıyoruz. Bunlardan bir kısmını Rusya’ya ve Çin’e gönderiyoruz ama çoğunlukla iç pazarda varız. Çoraplarımızı neredeyse Türkiye’nin her iline gönderiyoruz. Biz toptan satış yapıyoruz. Bu yüzden kendi mağazamız yok. Üretim kalitemize çok güveniyoruz. Kullandığımız makinelerde yeni teknolojiyi takip ediyoruz. Ayrıca çoraplarımız tamamlandıktan sonra antibakteriyel özelliğe sahip kimyasallarla yıkanıyor ondan sonra paketle işlemi yapılarak tüketiciye sunuluyor.

Personelinizi seçerken nelere dikkat edersiniz?

Yıllardır insanları çalıştırdığım için, bir kişiyle on beş dakika konuştuğumda o işi yapıp yapamayacağını anlarım. İnsanın kendisine güvenmesi önemli. İşini doğru yapan bir insana hiç kimse bir şey demez. Ben çocukken rahmetli babaannem yanağımdan öp derdi. Bende yanağını göremediğimi söyleyince öpmeye meramın olsa yanağımı görürdün derdi. Çalışmaya meramı olan insan da çalışır.

Kendinize vakit ayırdığınız zamanlarda neler yaparsınız?

Ben iş başında dinlenenlerdenim ama tabi kendime de zaman ayırıyorum. Her zaman aynı yoğunlukta çalışmam. Tatile de çıkarım. Tatile çıktığım zamanlarda güvendiğim çalışanlarıma bırakırım işleri. Tabi iletişim halinde olurum.

Videolar
İletişim Bilgileri
Web Sitesiwww.roff.com.tr
AdresAltıntepsi Mh. Öztekin Cd. No:48 Bayrampaşa / İSTANBUL
EtiketlerAralık 2012, Rizeliler Dergisi, Roff Çorapları, Röportaj
Sosyal Medya Bağlantıları