Rizeliler Dergisi | Rizeliler.com

Mesut KOPUZ
TÜRKİYE’NİN EN GENÇ İŞ ADAMLARINDAN BİRİ RİZELİ !
Röportaj

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ İŞ ADAMLARINDAN BİRİ RİZELİ !

Röportaj : Rizeliler Dergisi (Ocak 2016)

Rizeli girişimci ve çok genç bir iş adamı olan Mesut KOPUZ sektöründe öncü firma olan ROFF ÇORAP’ın yönetimindeki isim. 18 Yaşında devraldığı firmanın yönetimini iki yıldır başarıyla sürdürmekte. Mesut beyle bu günlere gelişi ve ROFF ÇORAP ile ilgili planlarını konuştuk.

Mesut Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

1996 Yılında Rize de doğdum. 20 Yaşındayım. İlk orta ve liseyi Rize de okudum , Lise eğitimimin sonlarında ve hemen sonrasında 2 yıl kadar Rize’deki mağazada çalıştım. İlk iş deneyimlerimi orada aldım. Yönetici olarak ilk tecrübem İstanbul’daki fabrikamızda oldu.

Roff Çorap Fabrikasında Yönetici konumuna geliş hikayeniz ?

İstanbul’a 2 yıl kadar önce ilk geldiğimde eleman olarak iplik ve ürün deposunda başladım. Orada malı, modeli ve ipliği tanıdım. O bölümde beş altı ay kadar kaldım, gözlem yapma şansım oldu. Bu süre aslında ürünü ve işleyişi anlamak, tanımak anlamında yeterli değildi ve bu anlamda öğrenimim hiç bitmedi diyebilirim.

O dönem yönetici arkadaşımızın ayrılması ile sorumlulukları üzerime almaya başladım. İlk olarak Sipariş ve depodan başladım. Sonrasında formhane makine dairesi derken ilerledik. Aslında sektöre ve ticarete Rize’de başladım. İlk başlangıcım Rize’deki şirketimizde depo elemanlığıdır. O dönemlerde babamı çok iyi anladığımızı söyleyemeyeceğim. Rize’nin en iyi ve en pahalı okullarında okuyordum ama hafta sonları dükkanda çalışıyordum, cebimde öyle çok param olmazdı. Şimdi ise babamın bana o dönemdeki bu yaklaşımının sebebini çok iyi anlıyorum ve hatta ilerde kendi çocuklarımı yetiştirirken bana rehber olacak. O yaşlarda kazandığım hayat ve iş tecrübelerim bu gün en büyük yardımcım.

Fabrikanın Yönetimini Devraldığınızda Kaç Yaşındaydınız ?

18 Yaşında besmele ile yönetime geçtim ve sağolsun buradaki tüm ekip arkadaşlarım bu durumu yadırgamadı ve ellerinden geldiğince bana destek oldular.

Şu an yönetmekte olduğun bu fabrikadaki çalışan sayısı kaç ?

Çalışan sayımız dönemsel olarak 110 ile 140 arasında değişmektedir. Birbuçuk yıldır bu ekibin başındayım.

Roff Çorap sektörde ne konumda ?

Roff Çorap sektörde her zaman yön veren, değer katan ve yenilikçi bir firma olmuştur. Çorapta Bambu ipliğini Türkiye’ye ilk getiren biziz. Sektörde biz fiyat listelerimizi açıklamadan listelerini açıklayan olmaz, bizim açıklamamızı bekler tüm firmalar. Bizim fiyatlarımıza göre herkes kendi firmasını konumlandırır. Çoraba kattığımız değerden dolayı bir çok firma ve fabrika sahibinden teşekkür almışızdır. İnsanların çorabın hayatlarındaki yerini daha iyi anlamaları adına harcadığımız çaba ve emek her zaman takdir görmüştür.

Kendinizi çok hızlı geliştirdiğinizi görüyoruz. İşinizde önem verdiğiniz konular nelerdir ?

Benim için en önem verdiğim konu Haktır. Burada çalışan tüm personelin bu anlamda sorumluğu benim sırtımda ve bunun bilincindeyim. Bu konuda gerçekten çok hassasım.

Başarı nasıl kazanılır desek sizin fikriniz ?

Başarı için bence dürüst olacaksın, işini doğru yapacaksın ve herkesin hakkını ve hukukunu koruyacaksın. Bu konular geride kalan satış ve pazarlama gibi her konuda zaten başarıyı getiriyor. Ayrıca bu konulardaki hassasiyet, başarıdan daha önemli olan kalıcı başarıyı da beraberinde getiriyor.

İleriye dönük hedeflerinizden bahseder misiniz ?

Roff Çorap olarak beş katlı bir fabrikada üretim yapıyoruz ve böyle bir yapıda kontrol anlamında sıkıntılar çıkabiliyor. Tek katlı bir üretim alanın olmamasının dezavantajlarını yaşıyoruz. Bu anlamda ilk hedefimiz fabrikamızı üretim ve kontrol anlamında daha verimli olacak yeni bir yere taşımaktır. İkinci olarak ise on yıllık bir vadede 250 noktadan oluşan  bir mağaza zinciri oluşturmak istiyoruz.

Bu temponuzda hiç boş zamanınız var mı ? Var ise neler yaparsınız ?

Kalan boş zamanımız fazla yok aslında. Hafta sonu fırsat olursa Yalova da bitirmiş olduğumuz 18 adet villadan oluşan bir projemiz var. Oradaki villamızda zaman geçirmeyi seviyoruz. Babamla birlikte hafta sonları orada oluyoruz. Orada çevreyle ve doğayla ilgilenmeyi seviyoruz. Fırsat bulursam da Rize’ye giderim.

Bu yaşta yakaladığınız başarı ortada. Kimleri örnek alıyorsunuz ?

Benim hayatımda örnek aldığım iki insan vardır. Biri peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) diğeri de Babamdır. Günlük yaşamımda örnek aldığım insan peygamber efendimizdir. Ticaret hayatım da ise babamı örnek alırım.

Fırsat bulursam Rize dediniz. Rize denince size ne ifade ediyor ?

Rize dendiğinde benim için ilk ifade ettiği şey çocukluğumdur. Samimiyet, eski arkadaşlarım, dostluklarım, doğa, saymakla bitmez bunlar. Rize’den dün gelmiş olsam bu gün özlüyor olurum orayı. Orada büyüdüm ve o yıllarda bilemediğim kadar kıymetini bildiğimi düşünüyorum şu anda.

Web sitemizin adından da anlaşılacağı üzere bizler bu sohbetimizi Rizeliler.com aracılığı ile Rizelilere taşıyoruz. Sizin Rizelilere vermek istediğiniz bir mesajınız, söylemek istediğiniz bir sözünüz var mı ?

Daha yolun çok başında olan biri olarak şunu söylemem gerekir Rizeliler.com gerçekten çok güzel, geniş kapsamlı ve faydalı bir web sitesi. Gittiğiniz ve röportaj yaptığınız kişiler benden büyük ve çok daha fazla tecrübeye bilgiye sahip insanlar. Onlara benim bir tavsiyemin olması mümkün değil fakat gönülden bir isteğim olabilir. Rizeliler olarak birlik olmak, birlikte daha güçlü olmak için öncü olmalarını isterim. Bir de bilinsin isterim Rize’den ayrılınca daha iyi anladık değerini.

Videolar
İletişim Bilgileri
Web Sitesiwww.roff.com.tr
AdresOSB Çorapçılar Sanayii Sitesi E Blok No:19 İkitelli Başakşehir / İSTANBUL
EtiketlerOcak 2016, Rizeliler Dergisi, Roff Çorap, Röportaj
Sosyal Medya Bağlantıları