Rizeliler Dergisi | Rizeliler.com

İmdat SÜTLÜOĞLU
Rizeliler Dergisi (Aralık 2011)
Röportaj

ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜ İMDAT SÜTLÜOĞLU İLE BİREBİR

Röportaj : Rizeliler Dergisi (Aralık 2011)

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ÇAYKUR’da müstahsillere, tüketicilere ve bölge ekonomisine yönelik başlatmış olduğu, yeni değişim çalışmalarını (pazarlama – iç ve dış pazar, organik çay ve gübre üretimi, personel durumu) gibi, konular başta olmak üzere faaliyetlerini anlattı.

“Yeni yaş çay fabrikaları kuracağız”

Çay İşletmeleri Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize Üniversitesi’nin her geçen gün gelişerek büyümesi sebebiyle, önceden tahsis edilen mevcut alanın üniversiteye yetmemesinden ötürü, 100 yıl Paketleme Fabrikası ve Taşlıdere ’deki çay fabrikalarının Rize Üniversitesi bünyesine nakledileceğini ifade etti. Bu işlemin birçok prosedürü kapsadığını belirten Sütlüoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Mevcut fabrikalarımızın üniversite bünyesine dâhil edilmesi ve yeni yaş çay fabrikalarının kurulması hem güneydoğunun damak tadı açısından hem de dış pazarların damak tadı açısından titizlikle ele aldığımız yeni yatırım konularımızın en başta gelenleridir. Ancak bu tip yatırımlar uzun vadede gerçekleştirilebilen, birçok prosedürü içermektedir. Örnek vermek gerekirse, fizibilite raporları ve çet raporları incelenip, etüt edildikten sonra yer müracaatları yapılabiliyor. Bir kamu kurumu olarak DPT’den, hazineden gerekli izinleri almadan fiili bir uygulama yapamayız. Biz üzerimize düşen görevi yerine getirdik, çalışmalarımızı ilgili bakanlıklara ilettik.” dedi. Sütçüoğlu ayrıca mevcut üretim kapasitesinin 600 ton civarı olduğunu belirtirken yeni tesislerle bu üretim miktarının ortalama 700 ton civarında olacağını sözlerine ekledi.

“Hedefimiz dünya markası olabilmek”

Sütlüoğlu, ÇAYKUR’da hedeflediği ve başlatmış olduğu çalışmalarla ilgili icraatlarını şu şekilde sıraladı. Genel Müdür Sütlüoğlu, “ Çayın içinde yetişen ve her kademesinde görev yapmış biri olarak, ÇAYKUR’a güzel ve kalıcı hizmetler yapmak için bu misyonu üstlendim. ÇAYKUR, Türkiye’de çok güçlü bir markadır. Çayımızı ve ÇAYKUR’umuzu artık küresel bazda bir dünya markası yapma amacıyla yeni projeler geliştirmekteyiz. Hedefimiz bu lezzeti tüm dünyada hâkim kılmaktır. Bu hedefin anahtarı da şüphesiz organik çaydır. Çünkü normal konvansiyonel gübreler maalesef insan sağlığını tehdit ediyor.”

Organik çay ve organik gübre hakkındaki düşünceleriniz tam olarak nelerdir?

Küresel anlamda bir dünya markası olabilmek için ürününüzün dünya kalite standartlarına da uygun olması gerekir. Bu yüzden bu hedefin anahtarı da şüphesiz organik çaydır. Çünkü normal konvansiyonel gübreler maalesef insan sağlığını tehdit ediyor. Biz ÇAYKUR olarak organik gübremizi kendi çay atığı çöpümüzden üretmiş olacağız. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesileyle hem çay çöplerimizi de değerlendirmiş olacağız hem de vatandaşlarımızın, üreticilerimizin, ihtiyaç duydukları organik gübreyi çok uygun şartlarda kendilerine verip ülke açısından çok önemli bir iş yapmış olacağız.

Dünyadaki mevcut çay üretimi içinde ülke olarak konumumuz nasıl?

Türkiye olarak siyah çayda dünya da dördüncü, organik çayda ise beşinci çay üreticisi konumundayız. ÇAYKUR olarak, dış ülkelerde belli tarihlerde yapılan gıda ve tanıtım fuarlarına katılmaya önem veriyoruz. Bu tip fuar ve çeşitli faaliyetler ile çayımızın doğallığını başta kendi halkımıza ve tüm dünyaya yeniden anlatma ve tanıtma fırsatını en iyi şekilde değerlendiriyoruz.

Bilişim çağında sosyal medya ve iletişimden ne şekilde faydalanıyorsunuz?

Günümüzde kurumsal anlamda iletişim rekabet süreçlerinde şüphesiz günden güne önem kazanmaktadır. Biz bu aşamada üreticilerimizin sms yoluyla bilgilendirme uygulamamızı hayata geçirdik. 205 bin üreticimizin, şu anda 196 bininin cep telefonlarını sistemimize kaydederek, müstahsillerimizi haberleri olması gereken konularda onları anında bilgilendiriyoruz. Geride kalan çok az bir müstahsilimizin de cep telefonu numaralarını kısa zamanda kurumumuza iletmelerini rica ediyorum. Onlarında bilgi sahibi olmaları açısından bu çok önemlidir.

Ayrıca ÇAYKUR olarak beyaz masa diye adlandırılan bir sistemi kurmak üzere çalışmalarımızı kapsamlı bir şekilde sürdürüyoruz. Yine sosyal medya üzerinden yeni Web sitemizle, üreticilerimize, tüketicilerimize, pazarlamacılarımıza, gerekse çalışanlarımıza kısa yoldan ulaşma noktasında önemli girişimler içindeyiz. Sosyal medyada da etkin bir şekilde yerimizi alacağız.

Çaykur gibi büyük bir kamu kurumun bünyesinde kaç çalışan yer alıyor?

Sütçüoğlu düşüncelerini şöyle belirtti: “Kurumumuzun bünyesinde, 1255 memur ve sözleşmeli memur görev yapmaktadır. 3241 daimi işçimiz, 7997 mevsimlik işçilerimiz olmak toplam, 11.241 işçimiz vardır. Tüm çalışan memur ve işçilerimizin genel toplamı ise, 12.496 kişidir. 2011 yılı itibariyle, 660 işçimiz emekliye ayrılmıştır. Bu yıl emekliye ayrılan çalışanlarımıza ödediğimiz kıdem tazminatı, 17 milyon TL’dir. Kimseyi mağdur etmeden ve geciktirmeden ödediğimiz bu rakam önemli bir miktardır.

Sütlüoğlu: “İlk defa, en erken ve en geç çay rekoltesi aynı zamanda gerçekleşti.”

Bu yıl yaş çay tarihinde ilk defa, en erken ve en geç çay rekoltesi aynı zamanda gerçekleşmiştir. Maalesef bir kısım özel sektör firmaları bu sıkışıklığı fırsat sayarak çay almaya başladılar ve çay fiyatlarını düşürdüler. Bu davranışları üzerine ÇAYKUR olarak biz kotaları çay tarihinde ilk kez en yüksek seviyeye çıkardık. Böylece vatandaşlarımızın tedirginliğini ve mağduriyetini önlemiş olduk. Üreticilerimize fırsatçılara, fırsat vermemelerini, sonuna kadar çaylarını satın alacağımızı, çaylarını tarlalarında muhafaza etmeleri gerektiğini söyledik. Ardından ikinci ve üçüncü sürgünlerde çaylar normal kademelere binerek, çay satış alımlarında rahatlamış oldu.

Sütlüoğlu: “2011 yılı yaş çay ödeme borcumuz bu ay bitiyor.”

2011 yılı yaş çay kampanyası, 20 Mayıs’ta itibariyle başlamış olup 23 Ekim’de tamamlandı. 1’ci sürgünde, 238 bin ton, 2’cı sürgünde, 233.163 ton, 3’cu sürgünde, 181.661 ton ’la, bu yıl toplam, 653 bin ton yaş çay satın aldık. Bu yıl satın aldığımız yaş çay ÇAYKUR tarihinde alınan en yüksek miktardaki çay alımıdır. Daha önceki yıllara bakıldığında 2005 yılında 603 bin ton, 2006 yılında 627 bin ton, 2007 yılında 629 bin ton, 2008 yılında 650 bin ton, 2009 yılında 593 bin ton, 2010 yılında 591 ton, 2011 yılında ise ilk kez 653 bin ton gibi büyük bir çay alımını gerçekleştirdik. Bu yıl çay alım bütçemizi 60 bin tona yakın bir rakamla aşarak üreticilerimizin sıkıntısını, mağduriyetini giderme adına, kapasitemizi bir hayli zorlayarak üreticilerimizden fazla çayı aldık. Sadece geçen Ekim ayından kalan 34 bin ton çayın tutarı olan, 33 milyon TL’yi bu ayın sonuna kadar ödeyip, 2012 yılına sıfır borçla gireceğiz. Bu yıl üreticilerimize 606 milyon 389 bin TL. Yaş çay ödemesi gerçekleştirdik.

Videolar
İletişim Bilgileri
Web Sitesi
E-Posta
Adres
Telefon
EtiketlerAralık 2011, Çaykur, Rizeliler Dergisi, Röportaj
Sosyal Medya Bağlantıları