Rizeliler Dergisi | Rizeliler.com

Ahmet POYRAZ
Rizeliler Dergisi (Aralık 2012)
Röportaj

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ’NİN İLK BAŞKANI

Röportaj : Rizeliler Dergisi (Aralık 2012)

Çekmeköy’ün ilçe olmasıyla kurulan belediyeni ilk başkanı olan ve göreve geldiği tarihten itibaren Çekmeköy için hizmet sunmaya devam eden Ahmet Poyraz, bu ay Rizeliler Dergisi’nde ağırladığımız isimlerden bir oldu.

Sayın başkanım kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

1964 yılında, Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdum. Tahsil hayatımı Beyoğlu-Cihangir ve Rize’de sürdürdüm. 2003 yılında AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı olarak siyasete başladım. İki dönem bu görevi yürüttüm.  2008 yılında Çekmeköy Belediye Başkanlığı için görevden ayrıldım. 2009 yılından beri Çekmeköy Belediye Başkanıyım. Evliyim, 3 çocuğum var.

Çekmeköy 2009’da ilçe oldu. Yeni kurulan bir belediyenin başkanı olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Göreve geldiğimiz ilk yıllarda belediye binamız yoktu. 4 farklı hizmet binasında hizmet veriyorduk. 2 yıl gibi kısa bir süre içinde kendi imkanlarımızla yeni belediye binamızı yaptık. 2009 yılında yapımına başlanan belediye binası 14 bin 645 m’lik kapalı alana sahip. Başkan yardımcıları, müdürlükler, şeflikler ve tüm birim personellerine geniş çalışma alanı sağlayacak binada meclis toplantı salonu da yer alıyor. Geniş bir arşiv bölümünün tüm birimlere hizmet vereceği binada, çok sayıda misafir aracı barındırabilecek açık ve kapalı otoparklar bulunuyor.

3 Yılda Çekmeköy’de neler yapıldı?

Göreve başladığımızda hizmet binamız yoktu. 4 ayrı binada vatandaşlarımıza hizmet veriyorduk. 2 yıl gibi kısa sürede İstanbul’un konumu ve mimari yapısı itibariyle sayılı hizmet binalarından birini inşa ettik. 80 bin m2 yeşil alan üzerinde, 14 bin 645 m2 kapalı alana sahip belediye binasında hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız belediyeye geldiklerinde seri ve kaliteli hizmetin ardından bahçemizdeki asırlık ağaçların gölgesinde dinleniyor. Alt yapı-üst yapı, eğitim, sağlık ve kültür alanlarında yoğun bir çalışma içindeyiz. Belediye hizmetleri denince ilk akla gelen alt yapı ve üst yapı çalışmalarıdır.  Biz bu konuda ezber bozduk diyebiliriz. Bu alandaki çalışmalarımızı ilk 3 yılda tamamladık. Örneğin; yağmur suyu kanalı çalışmalarında sona gelindi. 2009 yılında kapı kapı dolaşarak su baskını uyarıları yaptığımız ilçemizde bugün bu sorunumuz kalmadı. İBB’nin şile yolu üzerinde yaptığı 3 köprülü kavşağın hizmete açılmasıyla, %98 oranında çözüldü. 2015 yılında hizmete girmesi planlanan metro ile Çekmeköylüler artık İstanbul’un her bölgesi ile entegre olacak.

İlçe merkezindeki alt yapı çalışmaları tamamlanırken Riva deresi ıslahı ile yepyeni bir proje başlatıldı. Proje ile Riva deresinin turizme açılması hedefleniyor. Ayrıca asayiş sorunlarının sıfıra yakın olduğu ilçemizde, doğaya ve huzura özlem duyanların misafir edileceği doğa turizminin gelişmesi için, yatırımcıları teşvik ediyoruz.

 Eğitimle ilgilide birçok faaliyetiniz var. Bunları öğrenebilir miyiz?

Göreve geldiğimiz ilk günden beri hedefimizin Çekmeköy’ü Eğitim Vadisi yapmak olduğunu ifade ediyoruz. Bu kapsamda; devlet vatandaş işbirliği ile 9 anaokulu, 3 Anadolu Lisesi, TOKi’nin yaptırdığı 1 düz lise, 3 ilköğretim okulu ve 1 İmam Hatip Orta Okulu, 1 İmam Hatip Anadolu Lisesi ve 1 İmam Hatip Lisesi yapıldı. Bununla yetinmedik, devlet okullarının yanı sıra, özel eğitim kurumlarının da ilçemize yatırım yapmasını sağladık. Ülkemizin en ünlü eğitim kurumları birbiri ardına ilçemizde okul açıyor. 3 yıl gibi kısa bir sürede Çekmeköy bir üniversiteye kavuştu. 50 park, 6 aile sağlığı merkezi, 2 kültür merkezi kazandırdığımız ilçemizde, kültürel alandaki faaliyetlerimizle, ilçe halkının sosyal hayatının da ilçenin gelişimine paralel büyümesini hedefliyoruz. Devam eden projelerle ilçeye 2 kültür merkezi, 1 yüzme havuzlu spor kompleksi ve devlet hastanesi kazandırıyoruz.

Bilgi Evleri’ne ilgi nasıl?

Çocuklarımızın eğitimlerinde önemli bir pay sahibi olduğunu düşündüğümüz Bilgi Evleri ve BELNET’ler bizim için çok önemli. Buralarda çocuklarımız gözetmenler eşliğinde kitap okuma, ders çalışma ve bilgisayar kullanarak ödev yapma imkanı buluyorlar. 2011 yılında 7 bilgi evimizden 139 bin çocuk yararlandı. 2012 yılında bu sayının daha da yükseldiği görülüyor. Ayrıca bu bilgi evleri ve kültür merkezlerimizde verdiğimiz çeşitli kurslar, tiyatro ve sinemalarla birlikte ulaştığımız çocuk sayısı yılda 240 bini buluyor. (Aynı çocukların farklı günlerde hizmet aldıkları kayıtlara göre bu rakamlara ulaşılmıştır)

Siyasette gelmek istediğiniz nokta neresidir?

Halkın bizi layık gördüğü mevkilerin hakkını verebilmek siyasetteki tek hedefimdir.

Bu kadar yoğun çalışırken Rize’ye gitmeye fırsat buluyor musunuz?

İşlerden fırsat buldukça ailemle birlikte Rize’ye gidip memleket havası alıyoruz.

Videolar
İletişim Bilgileri
AdresMerkez Mah. Piri Reis Cad. No:5 Çekmeköy/İstanbul
EtiketlerAralık 2012, Çekmeköy Belediyesi, Rizeliler Dergisi, Röportaj
Sosyal Medya Bağlantıları